Mi az EBSI?

Egy 2018-ban kezdődött folyamat során 29 ország (az összes EU-tagállam, köztük Magyarország, plusz Norvégia és Liechtenstein) az Európai Bizottság kezdeményezésére létrehozta az Európai Blockchain Partnerséget (EBP). A partnerség célja hogy blockchain alapú szolgáltatásokat hozzanak létre a polgárok, a társadalom és a gazdaság javára. 

 A partnerség célja hogy megvalósítsa az Európai Blockchain Szolgáltatási Infrastruktúrát (European Blockchain Services Infrastructure, EBSI).

A partnerség az EBSI-től azt várja, hogy a rendszer a blockchain technológia előnyeit kihasználva

  • határokon átnyúló szolgáltatásokat nyújtson
  • kormányoknak és önkormányzatoknak, valamint az ezekkel kapcsolatban álló szervezeteknek
  • azzal hogy a részt vevő szervezetek működése során keletkező adatok hitelességét igazolja és a szolgáltatásokba vetett bizalmat növeli.

Az EBSI 2020-ban kezdte telepíteni egy elosztott hálózat csomópontjait. A hálózat kiválasztott használati eseteket kiszolgáló alkalmazásokat támogat. Az EBSI az első olyan blockchain infrastruktúra, amely a teljes EU-t lefedi és a kormányzati-önkormányzati szektor szolgálatában áll, összhangban az európai értékekkel és szabályozásokkal.

Az EBSI a számok tükrében

Cikkünk írásának idején

  • az EBSI-re 2019-20-ban 4 millió EUR-t fordítottak
  • több mint 300 szakértő járult hozzá a működéséhez
  • 25 csomópontja működik
  • 11 további csomópont létrehozás alatt áll

Kiket szolgál az EBSI?

Kormányokat és önkormányzatokat

Segít a kormányoknak és önkormányzatoknak abban, hogy védekezzenek a csalások ellen, növeljék a szolgáltatásokba vetett bizalmat és azok biztonságát, és az adatok hitelességének igazolását tegye egyszerűvé és költséghatékonnyá.

Vállalkozások

Segít a vállalkozásoknak abban, hogy könnyebben tudjanak együttműködni a kormányzati és önkormányzati szervezetekkel, csökkentve az adminisztráció és megfelelőség (compliance) költségeit.

Polgárok

Segít az polgároknak abban, hogy meghatározzák hogy kik és mire használhatják a rájuk vonatkozó adatokat, hogy biztonságban tudhassák azokat, és hogy azokat a tanúsítványokat amelyeket egy EU-tagállamban megszereztek, más tagállamokban is fel tudják használni.

Támogatott használati esetek

Az EBSI jelenleg az alábbi használati eseteket támogatja.

Identitás (SSI)

(Az “identity” és az “SSI” rövidítés mögött álló “Self Sovereign Identity” kifejezéseket nem könnyű magyarra fordítani. Az “identity” kifejezés ebben a kontextusban azt takarja, hogy ugyanannak a személynek többféle “identitása” is lehet, pl mint munkavállaló, diák vagy banki ügyfél. Egy-egy identitás adott esetben különböző attribútumokat tartalmazhat, amelyek részben egymástól függetlenül is változhatnak. Vannak olyan identitások amelyekről valamilyen kormányzati szerv vagy szolgáltató bocsát ki igazolást, mint pl a hivatalos állami nyilvántartásban szereplő név, a jogosítvány vagy a bankszámla kivonat. A “Self Sovereign Identity” kifejezés azt a fejlesztési irányt takarja, amely a lehető legnagyobb mértékben a személyek kezébe akarja adni az ilyen identitások tárolására és felhasználására vonatkozó döntéseket.)

Az EBSI egyik célja az, hogy egy “Self Sovereign Identity” modellt implementáljon Európában, amely támogatja hogy a magánszemélyek és cégek határokon átnyúló módon hozzák létre és használják az identitásaikat.

Például: a polgároknak segít abban, hogy egy digitális tárcát hozzanak létre, amelyben digitális formátumban tárolhatják az igazolásokat amelyekkel rendelkeznek, és azokat más országokban is használni tudják.

Diploma

A fenti általános használati eset egy konkrét példája, a diploma külön fókuszt kapott. A fejlesztési irány célja, hogy a polgárok az oktatási intézményekben megszerzett képesítési igazolásaikat digitális formában tudják használni, ami jelentősen csökkenti az ellenőrzési költségeket, és növeli a bizalmat az ilyen dokumentumok hitelességében.

Például: diákok vagy friss diplomások akik valamilyen intézménybe akarnak felvételt nyerni vagy valamilyen állást akarnak megpályázni.

Nyomon követhetőség

A blockchain technológia segítségével lehet audit céljára felhasználható hitelesített eseménynaplókat (audit trail) előállítani, automatizálni a megfelelőségi (compliance) ellenőrzéseket, és adatok sértetlenségét bizonyítani. 

Például: ez segít vállalkozóknak akik céget akarnak alapítani, támogatásokra pályáznak, vagy dokumentumokat akarnak tárolni és benyújtani.

Megosztott adatok bizonyíthatósága

Segít megosztott adatok, például cégek ÁFA vagy egyablakos import (Import One Stop Shop, IOSS) azonosítójának hitelességét bizonyítani.

Például: ez segít az adóhatóságoknak abban, hogy egymással a határokon átnyúlva adatokat osszanak meg.

Felépítés

Az EBSI platform egy központi csomópont nélküli, kétszintű hálózat. 

  • Az Európai Bizottság üzemeltet EBSI csomópontokat az EU szintjén.
  • A tagállamoknak azok a hatóságai, amelyeket az EBP policy group erre felhatalmazott, üzemeltetnek EBSI csomópontokat tagállami szinten.

Az EBSI tervezése során cél volt, hogy az infrastruktúra legyen piacbarát, használjon nyílt szabványokat, és irányítási modellje átlátható legyen.

Az Európai Blockchain Partnerség az alábbi öt kulcs alapelvet határozta meg:

  • közjó
  • irányítás (governance)
  • harmonizálás
  • open source
  • az EU szabályozásoknak (GDPR, eIDAS, stb.) való megfelelés.

Az EBSI csomópontok felépítése három réteget tartalmaz:

  1. Az infrastruktúra réteg szolgáltatja az általános képességeket, valamint a kapcsolódási lehetőséget a blockchain hálózatokhoz. 
  2. A tároló réteg lefedi a blockchain és helyi adattároló protokollokat, amelyeket az EBSI támogat.
  3. Az alap szolgáltatási réteg sztenderd interface-eket tartalmaz, amelyek az alkalmazás fejlesztő harmadik felek számára kínál kapcsolódást, és biztosítja hogy a szolgáltatások megfeleljenek az Európai Blockchain Partnerség által meghatározott vezérelveknek.

Forrás: Experience the future with the European Blockchain Services Infrastructure (EBSI)